"dars" meaning in All languages combined

See dars on Wiktionary

Verb [Albanian]

Etymology: From Proto-Albanian *dartśei-, from Proto-Indo-European *dorkʷ- (“meal”). Cognate with Ancient Greek δόρπον (dórpon, “supper, dinner; evening”). Etymology templates: {{der|sq|sqj-pro|*dartśei-}} Proto-Albanian *dartśei-, {{der|sq|ine-pro|*dorkʷ-||meal}} Proto-Indo-European *dorkʷ- (“meal”), {{cog|grc|δόρπον||supper, dinner; evening}} Ancient Greek δόρπον (dórpon, “supper, dinner; evening”) Head templates: {{head|sq|verb|aorist|darsa|participle|darsur|head=}} dars (aorist darsa, participle darsur), {{sq-verb|darsa|darsur}} dars (aorist darsa, participle darsur) Inflection templates: {{sq-conj-c-a-ur}}, {{sq-conj|darsur|dars|dars|dars|darsim|darsni|darsin|darsja|darsje|darste|darsnim|darsnit|darsnin|darsa|darse|darsi|darsëm|darsët|darsën|dars|darsësh|darsë|darssha|darssh|darstë|darsshim|darsshi|darsshin|darskam|darske|darska|darskemi|darskeni|darskan|darskësha|darskëshe|darskësh|darskëshim|darskëshit|darskëshin|dars|darsni}} Forms: darsa [aorist], darsur [participle], no-table-tags [table-tags], darsur [participle], duke darsur [gerund], për të darsur [infinitive], dars [first-person, indicative, present, singular], dars [indicative, present, second-person, singular], dars [indicative, present, singular, third-person], darsim [first-person, indicative, plural, present], darsni [indicative, plural, present, second-person], darsin [indicative, plural, present, third-person], darsja [first-person, imperfect, indicative, singular], darsje [imperfect, indicative, second-person, singular], darste [imperfect, indicative, singular, third-person], darsnim [first-person, imperfect, indicative, plural], darsnit [imperfect, indicative, plural, second-person], darsnin [imperfect, indicative, plural, third-person], darsa [aorist, first-person, indicative, singular], darse [aorist, indicative, second-person, singular], darsi [aorist, indicative, singular, third-person], darsëm [aorist, first-person, indicative, plural], darsët [aorist, indicative, plural, second-person], darsën [aorist, indicative, plural, third-person], kam darsur [first-person, indicative, perfect, singular], ke darsur [indicative, perfect, second-person, singular], ka darsur [indicative, perfect, singular, third-person], kemi darsur [first-person, indicative, perfect, plural], keni darsur [indicative, perfect, plural, second-person], kanë darsur [indicative, perfect, plural, third-person], kisha darsur [first-person, indicative, past, perfect, singular], kishe darsur [indicative, past, perfect, second-person, singular], kishte darsur [indicative, past, perfect, singular, third-person], kishim darsur [first-person, indicative, past, perfect, plural], kishit darsur [indicative, past, perfect, plural, second-person], kishin darsur [indicative, past, perfect, plural, third-person], pata darsur [error-unrecognized-form, first-person, indicative, singular], pate darsur [error-unrecognized-form, indicative, second-person, singular], pati darsur [error-unrecognized-form, indicative, singular, third-person], patëm darsur [error-unrecognized-form, first-person, indicative, plural], patët darsur [error-unrecognized-form, indicative, plural, second-person], patën darsur [error-unrecognized-form, indicative, plural, third-person], do të dars [first-person, future, indicative, singular], do të darsësh [future, indicative, second-person, singular], do të darsë [future, indicative, singular, third-person], do të darsim [first-person, future, indicative, plural], do të darsni [future, indicative, plural, second-person], do të darsin [future, indicative, plural, third-person], do të kem darsur [first-person, future, indicative, perfect, singular], do të kesh darsur [future, indicative, perfect, second-person, singular], do të ketë darsur [future, indicative, perfect, singular, third-person], do të kemi darsur [first-person, future, indicative, perfect, plural], do të keni darsur [future, indicative, perfect, plural, second-person], do të kenë darsur [future, indicative, perfect, plural, third-person], të dars [first-person, present, singular, subjunctive], të darsësh [present, second-person, singular, subjunctive], të darsë [present, singular, subjunctive, third-person], të darsim [first-person, plural, present, subjunctive], të darsni [plural, present, second-person, subjunctive], të darsin [plural, present, subjunctive, third-person], të darsja [first-person, imperfect, singular, subjunctive], të darsje [imperfect, second-person, singular, subjunctive], të darste [imperfect, singular, subjunctive, third-person], të darsnim [first-person, imperfect, plural, subjunctive], të darsnit [imperfect, plural, second-person, subjunctive], të darsnin [imperfect, plural, subjunctive, third-person], të kem darsur [first-person, perfect, singular, subjunctive], të kesh darsur [perfect, second-person, singular, subjunctive], të ketë darsur [perfect, singular, subjunctive, third-person], të kemi darsur [first-person, perfect, plural, subjunctive], të keni darsur [perfect, plural, second-person, subjunctive], të kenë darsur [perfect, plural, subjunctive, third-person], të kisha darsur [first-person, past, perfect, singular, subjunctive], të kishe darsur [past, perfect, second-person, singular, subjunctive], të kishte darsur [past, perfect, singular, subjunctive, third-person], të kishim darsur [first-person, past, perfect, plural, subjunctive], të kishit darsur [past, perfect, plural, second-person, subjunctive], të kishin darsur [past, perfect, plural, subjunctive, third-person], do të darsja [conditional, first-person, imperfect, singular], do të darsje [conditional, imperfect, second-person, singular], do të darste [conditional, imperfect, singular, third-person], do të darsnim [conditional, first-person, imperfect, plural], do të darsnit [conditional, imperfect, plural, second-person], do të darsnin [conditional, imperfect, plural, third-person], do të kisha darsur [conditional, first-person, past, perfect, singular], do të kishe darsur [conditional, past, perfect, second-person, singular], do të kishte darsur [conditional, past, perfect, singular, third-person], do të kishim darsur [conditional, first-person, past, perfect, plural], do të kishit darsur [conditional, past, perfect, plural, second-person], do të kishin darsur [conditional, past, perfect, plural, third-person], darssha [first-person, optative, present, singular], darssh [optative, present, second-person, singular], darstë [optative, present, singular, third-person], darsshim [first-person, optative, plural, present], darsshi [optative, plural, present, second-person], darsshin [optative, plural, present, third-person], paça darsur [first-person, optative, perfect, singular], paç darsur [optative, perfect, second-person, singular], pastë darsur [optative, perfect, singular, third-person], paçim darsur [first-person, optative, perfect, plural], paçit darsur [optative, perfect, plural, second-person], paçin darsur [optative, perfect, plural, third-person], darskam [admirative, first-person, present, singular], darske [admirative, present, second-person, singular], darska [admirative, present, singular, third-person], darskemi [admirative, first-person, plural, present], darskeni [admirative, plural, present, second-person], darskan [admirative, plural, present, third-person], darskësha [admirative, first-person, imperfect, singular], darskëshe [admirative, imperfect, second-person, singular], darskësh [admirative, imperfect, singular, third-person], darskëshim [admirative, first-person, imperfect, plural], darskëshit [admirative, imperfect, plural, second-person], darskëshin [admirative, imperfect, plural, third-person], paskam darsur [admirative, first-person, perfect, singular], paske darsur [admirative, perfect, second-person, singular], paska darsur [admirative, perfect, singular, third-person], paskemi darsur [admirative, first-person, perfect, plural], paskeni darsur [admirative, perfect, plural, second-person], paskan darsur [admirative, perfect, plural, third-person], paskësha darsur [admirative, first-person, past, perfect, singular], paskëshe darsur [admirative, past, perfect, second-person, singular], paskësh darsur [admirative, past, perfect, singular, third-person], paskëshim darsur [admirative, first-person, past, perfect, plural], paskëshit darsur [admirative, past, perfect, plural, second-person], paskëshin darsur [admirative, past, perfect, plural, third-person], - [first-person, imperative, present, singular], dars [imperative, present, second-person, singular], - [imperative, present, singular, third-person], - [first-person, imperative, plural, present], darsni [imperative, plural, present, second-person], - [imperative, plural, present, third-person]
  1. to banquet
    Sense id: en-dars-sq-verb-vOk9BQS0 Categories (other): Albanian entries with incorrect language header Disambiguation of Albanian entries with incorrect language header: 50 50
  2. to dine
    Sense id: en-dars-sq-verb-1QgH7EJi Categories (other): Albanian entries with incorrect language header Disambiguation of Albanian entries with incorrect language header: 50 50
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: dasmoj, dasmë, dasëm, darsmë, dasmor Related terms: darkë, drekë

Noun [English]

Head templates: {{head|en|noun form}} dars
  1. plural of dar Tags: form-of, plural Form of: dar
    Sense id: en-dars-en-noun-aCdv6Ybv Categories (other): Islam Disambiguation of Islam: 21 79
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Noun [English]

Forms: durus [plural], duroos [plural]
Etymology: From Arabic دَرْس (dars), often via Urdu. Etymology templates: {{root|en|ar|د ر س}}, {{bor|en|ar|دَرْس}} Arabic دَرْس (dars), {{bor|en|ur|-}} Urdu Head templates: {{en-noun|durus|duroos}} dars (plural durus or duroos)
  1. A lesson on a topic in the Qurʾān or Sunna. Related terms: shiur (english: a lesson on a topic in the Tanakh)
    Sense id: en-dars-en-noun-OSwD0eNx Categories (other): English entries with incorrect language header, Pages with 5 entries, Pages with entries, Islam Disambiguation of English entries with incorrect language header: 34 66 Disambiguation of Pages with 5 entries: 11 11 30 49 Disambiguation of Pages with entries: 6 6 39 49 Disambiguation of Islam: 21 79
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Noun [Swedish]

Head templates: {{head|sv|noun form}} dars
  1. (colloquial) indefinite genitive plural of dag Tags: colloquial, form-of, genitive, indefinite, plural Form of: dag
    Sense id: en-dars-sv-noun-XKeyZaAm Categories (other): Pages with 5 entries, Pages with entries, Swedish entries with incorrect language header

Verb [Tarifit]

Head templates: {{rif-verb}} dars (Tifinagh spelling ⴷⴰⵔⵙ)
  1. (transitive) to align, to arrange in order, to sequence Tags: transitive Derived forms (Verbal noun): adras (english: alignment)
    Sense id: en-dars-rif-verb-7Zyxw2Ei Categories (other): Pages with 5 entries, Pages with entries, Tarifit entries with incorrect language header

Noun [Uzbek]

Etymology: Borrowed from Arabic دَرْس (dars). Etymology templates: {{bor+|uz|ar|دَرْس}} Borrowed from Arabic دَرْس (dars), {{root|uz|ar|د ر س}} Head templates: {{head|uz|noun|plural|darslar|head=|sc=|tr=}} dars (plural darslar), {{uz-noun}} dars (plural darslar) Inflection templates: {{uz-decl-noun}}, {{uz-inflection|uz-noun|st=|type=}} Forms: darslar [plural], no-table-tags [table-tags], dars [nominative, singular], darslar [nominative, plural], darsning [genitive, singular], darslarning [genitive, plural], darsga [dative, singular], darslarga [dative, plural], darsni [accusative, definite, singular], darslarni [accusative, definite, plural], darsda [locative, singular], darslarda [locative, plural], darsdan [ablative, singular], darslardan [ablative, plural], darsdek [error-unrecognized-form, singular], darslardek [error-unrecognized-form, plural], no-table-tags [table-tags], darsim [first-person, nominative, singular], darslarim [first-person, nominative], darsimning [first-person, genitive, singular], darslarimning [first-person, genitive], darsimga [dative, first-person, singular], darslarimga [dative, first-person], darsimni [accusative, definite, first-person, singular], darslarimni [accusative, definite, first-person], darsimda [first-person, locative, singular], darslarimda [first-person, locative], darsimdan [ablative, first-person, singular], darslarimdan [ablative, first-person], darsimdek [error-unrecognized-form, first-person, singular], darslarimdek [error-unrecognized-form, first-person], darsing [nominative, second-person, singular], darslaring [nominative, second-person], darsingning [genitive, second-person, singular], darslaringning [genitive, second-person], darsingga [dative, second-person, singular], darslaringga [dative, second-person], darsingni [accusative, definite, second-person, singular], darslaringni [accusative, definite, second-person], darsingda [locative, second-person, singular], darslaringda [locative, second-person], darsingdan [ablative, second-person, singular], darslaringdan [ablative, second-person], darsingdek [error-unrecognized-form, second-person, singular], darslaringdek [error-unrecognized-form, second-person], darsi [nominative, singular], darslari [nominative, plural], darsining [genitive, singular], darslarining [genitive, plural], darsiga [dative, singular], darslariga [dative, plural], darsini [accusative, definite, singular], darslarini [accusative, definite, plural], darsida [locative, singular], darslarida [locative, plural], darsidan [ablative, singular], darslaridan [ablative, plural], darsidek [error-unrecognized-form, singular], darslaridek [error-unrecognized-form, plural], darsimiz [first-person, nominative], darslarimiz [first-person, nominative, plural], darsimizning [first-person, genitive], darslarimizning [first-person, genitive, plural], darsimizga [dative, first-person], darslarimizga [dative, first-person, plural], darsimizni [accusative, definite, first-person], darslarimizni [accusative, definite, first-person, plural], darsimizda [first-person, locative], darslarimizda [first-person, locative, plural], darsimizdan [ablative, first-person], darslarimizdan [ablative, first-person, plural], darsimizdek [error-unrecognized-form, first-person], darslarimizdek [error-unrecognized-form, first-person, plural], darsingiz [nominative, second-person], darslaringiz [nominative, plural, second-person], darsingizning [genitive, second-person], darslaringizning [genitive, plural, second-person], darsingizga [dative, second-person], darslaringizga [dative, plural, second-person], darsingizni [accusative, definite, second-person], darslaringizni [accusative, definite, plural, second-person], darsingizda [locative, second-person], darslaringizda [locative, plural, second-person], darsingizdan [ablative, second-person], darslaringizdan [ablative, plural, second-person], darsingizdek [error-unrecognized-form, second-person], darslaringizdek [error-unrecognized-form, plural, second-person]
  1. lesson, lecture, class Wikipedia link: Afghan Uzbek Synonyms: saboq Derived forms: darsgo'ylik, darslik, darsxon, darsxona
    Sense id: en-dars-uz-noun-XZpYIrbI Categories (other): Pages with 5 entries, Pages with entries, Uzbek entries with incorrect language header
{
  "etymology_number": 1,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "dars",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "21 79",
          "kind": "other",
          "langcode": "en",
          "name": "Islam",
          "orig": "en:Islam",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "dar"
        }
      ],
      "glosses": [
        "plural of dar"
      ],
      "id": "en-dars-en-noun-aCdv6Ybv",
      "links": [
        [
          "dar",
          "dar#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "dars"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "ar",
        "3": "د ر س"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "ar",
        "3": "دَرْس"
      },
      "expansion": "Arabic دَرْس (dars)",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "ur",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "Urdu",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Arabic دَرْس (dars), often via Urdu.",
  "forms": [
    {
      "form": "durus",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "duroos",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "durus",
        "2": "duroos"
      },
      "expansion": "dars (plural durus or duroos)",
      "name": "en-noun"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "34 66",
          "kind": "other",
          "name": "English entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "11 11 30 49",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 5 entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "6 6 39 49",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "21 79",
          "kind": "other",
          "langcode": "en",
          "name": "Islam",
          "orig": "en:Islam",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              19,
              23
            ]
          ],
          "text": "After fajr a small dars of approximately 10 minutes will take place.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "A lesson on a topic in the Qurʾān or Sunna."
      ],
      "id": "en-dars-en-noun-OSwD0eNx",
      "links": [
        [
          "lesson",
          "lesson"
        ],
        [
          "Qurʾān",
          "Qur'an"
        ],
        [
          "Sunna",
          "Sunna"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "english": "a lesson on a topic in the Tanakh",
          "translation": "a lesson on a topic in the Tanakh",
          "word": "shiur"
        }
      ]
    }
  ],
  "word": "dars"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "dasmoj"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "dasmë"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "dasëm"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "darsmë"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "dasmor"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "sqj-pro",
        "3": "*dartśei-"
      },
      "expansion": "Proto-Albanian *dartśei-",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*dorkʷ-",
        "4": "",
        "5": "meal"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *dorkʷ- (“meal”)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "grc",
        "2": "δόρπον",
        "3": "",
        "4": "supper, dinner; evening"
      },
      "expansion": "Ancient Greek δόρπον (dórpon, “supper, dinner; evening”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Albanian *dartśei-, from Proto-Indo-European *dorkʷ- (“meal”). Cognate with Ancient Greek δόρπον (dórpon, “supper, dinner; evening”).",
  "forms": [
    {
      "form": "darsa",
      "tags": [
        "aorist"
      ]
    },
    {
      "form": "darsur",
      "tags": [
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sq-conj-c-a-ur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "duke darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "për të darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "dars",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dars",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dars",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "darsni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsja",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darsje",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsnim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "darsnit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsnin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "first-person",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darse",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsëm",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "first-person",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "darsët",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsën",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kam darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ke darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ka darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kemi darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "keni darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kanë darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kisha darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kishe darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kishte darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kishim darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kishit darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kishin darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "pata darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "pate darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "pati darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "patëm darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "patët darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "patën darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do të dars",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do të darsësh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do të darsë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do të darsim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "do të darsni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do të darsin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do të kem darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do të kesh darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do të ketë darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do të kemi darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "do të keni darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do të kenë darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "të dars",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të darsësh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të darsë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "të darsim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të darsni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të darsin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "të darsja",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të darsje",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të darste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "të darsnim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të darsnit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të darsnin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "të kem darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të kesh darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të ketë darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "të kemi darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të keni darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të kenë darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "të kisha darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "perfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të kishe darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të kishte darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "perfect",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "të kishim darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të kishit darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të kishin darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do të darsja",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do të darsje",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do të darste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "imperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do të darsnim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "do të darsnit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do të darsnin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "imperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do të kisha darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do të kishe darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "past",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do të kishte darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "past",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do të kishim darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "do të kishit darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do të kishin darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darssha",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "optative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darssh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "optative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darstë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "optative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsshim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "optative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "darsshi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "optative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsshin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "optative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "paça darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "optative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "paç darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "optative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "pastë darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "optative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "paçim darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "optative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "paçit darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "optative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "paçin darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "optative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darskam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darske",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darska",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darskemi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "darskeni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darskan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darskësha",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darskëshe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darskësh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "imperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darskëshim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "darskëshit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darskëshin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "imperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "paskam darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "paske darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "paska darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "paskemi darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "paskeni darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "paskan darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "paskësha darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "first-person",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "paskëshe darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "past",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "paskësh darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "past",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "paskëshim darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "first-person",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "paskëshit darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "paskëshin darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dars",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "darsni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "verb",
        "3": "aorist",
        "4": "darsa",
        "5": "participle",
        "6": "darsur",
        "head": ""
      },
      "expansion": "dars (aorist darsa, participle darsur)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "darsa",
        "2": "darsur"
      },
      "expansion": "dars (aorist darsa, participle darsur)",
      "name": "sq-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "sq-conj-c-a-ur"
    },
    {
      "args": {
        "1": "darsur",
        "10": "darste",
        "11": "darsnim",
        "12": "darsnit",
        "13": "darsnin",
        "14": "darsa",
        "15": "darse",
        "16": "darsi",
        "17": "darsëm",
        "18": "darsët",
        "19": "darsën",
        "2": "dars",
        "20": "dars",
        "21": "darsësh",
        "22": "darsë",
        "23": "darssha",
        "24": "darssh",
        "25": "darstë",
        "26": "darsshim",
        "27": "darsshi",
        "28": "darsshin",
        "29": "darskam",
        "3": "dars",
        "30": "darske",
        "31": "darska",
        "32": "darskemi",
        "33": "darskeni",
        "34": "darskan",
        "35": "darskësha",
        "36": "darskëshe",
        "37": "darskësh",
        "38": "darskëshim",
        "39": "darskëshit",
        "4": "dars",
        "40": "darskëshin",
        "41": "dars",
        "42": "darsni",
        "5": "darsim",
        "6": "darsni",
        "7": "darsin",
        "8": "darsja",
        "9": "darsje"
      },
      "name": "sq-conj"
    }
  ],
  "lang": "Albanian",
  "lang_code": "sq",
  "pos": "verb",
  "related": [
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "darkë"
    },
    {
      "_dis1": "0 0",
      "word": "drekë"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Albanian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to banquet"
      ],
      "id": "en-dars-sq-verb-vOk9BQS0",
      "links": [
        [
          "banquet",
          "banquet"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "50 50",
          "kind": "other",
          "name": "Albanian entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to dine"
      ],
      "id": "en-dars-sq-verb-1QgH7EJi",
      "links": [
        [
          "dine",
          "dine"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "dars"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "dars",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Swedish",
  "lang_code": "sv",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 5 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Swedish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "dag"
        }
      ],
      "glosses": [
        "indefinite genitive plural of dag"
      ],
      "id": "en-dars-sv-noun-XKeyZaAm",
      "links": [
        [
          "dag",
          "dag#Swedish"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(colloquial) indefinite genitive plural of dag"
      ],
      "tags": [
        "colloquial",
        "form-of",
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "dars"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "dars (Tifinagh spelling ⴷⴰⵔⵙ)",
      "name": "rif-verb"
    }
  ],
  "lang": "Tarifit",
  "lang_code": "rif",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 5 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Tarifit entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "english": "alignment",
          "sense": "Verbal noun",
          "translation": "alignment",
          "word": "adras"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to align, to arrange in order, to sequence"
      ],
      "id": "en-dars-rif-verb-7Zyxw2Ei",
      "links": [
        [
          "align",
          "align"
        ],
        [
          "arrange",
          "arrange"
        ],
        [
          "sequence",
          "sequence"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to align, to arrange in order, to sequence"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "word": "dars"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "uz",
        "2": "ar",
        "3": "دَرْس"
      },
      "expansion": "Borrowed from Arabic دَرْس (dars)",
      "name": "bor+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "uz",
        "2": "ar",
        "3": "د ر س"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Arabic دَرْس (dars).",
  "forms": [
    {
      "form": "darslar",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "uz-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "dars",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "darsning",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslarning",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "darsga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslarga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "darsni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslarni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "darsda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslarda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "darsdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslardan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "darsdek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslardek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "uz-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "darsim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslarim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "darsimning",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslarimning",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "darsimga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslarimga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsimni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslarimni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "first-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsimda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslarimda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "darsimdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslarimdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsimdek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslarimdek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsing",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslaring",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsingning",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslaringning",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsingga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslaringga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsingni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslaringni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsingda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslaringda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsingdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslaringdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsingdek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslaringdek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslari",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "darsining",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslarining",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "darsiga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslariga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "darsini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslarini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "darsida",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslarida",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "darsidan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslaridan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "darsidek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslaridek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "darsimiz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "darslarimiz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "darsimizning",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "darslarimizning",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "darsimizga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darslarimizga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "darsimizni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "first-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darslarimizni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "darsimizda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "darslarimizda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "darsimizdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darslarimizdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "darsimizdek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darslarimizdek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "darsingiz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darslaringiz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsingizning",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darslaringizning",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsingizga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darslaringizga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsingizni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darslaringizni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsingizda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darslaringizda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsingizdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darslaringizdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsingizdek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darslaringizdek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "uz",
        "2": "noun",
        "3": "plural",
        "4": "darslar",
        "head": "",
        "sc": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "dars (plural darslar)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "dars (plural darslar)",
      "name": "uz-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "uz-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "uz-noun",
        "st": "",
        "type": ""
      },
      "name": "uz-inflection"
    }
  ],
  "lang": "Uzbek",
  "lang_code": "uz",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 5 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Uzbek entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "darsgo'ylik"
        },
        {
          "word": "darslik"
        },
        {
          "word": "darsxon"
        },
        {
          "word": "darsxona"
        }
      ],
      "glosses": [
        "lesson, lecture, class"
      ],
      "id": "en-dars-uz-noun-XZpYIrbI",
      "links": [
        [
          "lesson",
          "lesson"
        ],
        [
          "lecture",
          "lecture"
        ],
        [
          "class",
          "class"
        ]
      ],
      "synonyms": [
        {
          "word": "saboq"
        }
      ],
      "wikipedia": [
        "Afghan Uzbek"
      ]
    }
  ],
  "word": "dars"
}
{
  "categories": [
    "Albanian entries with incorrect language header",
    "Albanian lemmas",
    "Albanian terms derived from Proto-Albanian",
    "Albanian terms derived from Proto-Indo-European",
    "Albanian verbs",
    "Pages with 5 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "dasmoj"
    },
    {
      "word": "dasmë"
    },
    {
      "word": "dasëm"
    },
    {
      "word": "darsmë"
    },
    {
      "word": "dasmor"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "sqj-pro",
        "3": "*dartśei-"
      },
      "expansion": "Proto-Albanian *dartśei-",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*dorkʷ-",
        "4": "",
        "5": "meal"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *dorkʷ- (“meal”)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "grc",
        "2": "δόρπον",
        "3": "",
        "4": "supper, dinner; evening"
      },
      "expansion": "Ancient Greek δόρπον (dórpon, “supper, dinner; evening”)",
      "name": "cog"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Proto-Albanian *dartśei-, from Proto-Indo-European *dorkʷ- (“meal”). Cognate with Ancient Greek δόρπον (dórpon, “supper, dinner; evening”).",
  "forms": [
    {
      "form": "darsa",
      "tags": [
        "aorist"
      ]
    },
    {
      "form": "darsur",
      "tags": [
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sq-conj-c-a-ur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "participle"
      ]
    },
    {
      "form": "duke darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "gerund"
      ]
    },
    {
      "form": "për të darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "infinitive"
      ]
    },
    {
      "form": "dars",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dars",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dars",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "darsni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsja",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darsje",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsnim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "darsnit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsnin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsa",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "first-person",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darse",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darsi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsëm",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "first-person",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "darsët",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsën",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "aorist",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kam darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ke darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "ka darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kemi darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "keni darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kanë darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kisha darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kishe darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "kishte darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kishim darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "indicative",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "kishit darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "kishin darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "indicative",
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "pata darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "pate darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "pati darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "patëm darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "patët darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "patën darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do të dars",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do të darsësh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do të darsë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do të darsim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "do të darsni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do të darsin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do të kem darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do të kesh darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do të ketë darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do të kemi darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "future",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "do të keni darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do të kenë darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "future",
        "indicative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "të dars",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të darsësh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të darsë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "të darsim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të darsni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të darsin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "të darsja",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të darsje",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të darste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "të darsnim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të darsnit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të darsnin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperfect",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "të kem darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të kesh darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të ketë darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "të kemi darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "perfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të keni darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të kenë darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "perfect",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "të kisha darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "perfect",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të kishe darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të kishte darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "perfect",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "të kishim darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të kishit darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "të kishin darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do të darsja",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do të darsje",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do të darste",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "imperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do të darsnim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "do të darsnit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do të darsnin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "imperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do të kisha darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do të kishe darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "past",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do të kishte darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "past",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do të kishim darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "first-person",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "do të kishit darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do të kishin darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darssha",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "optative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darssh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "optative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darstë",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "optative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsshim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "optative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "darsshi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "optative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsshin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "optative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "paça darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "optative",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "paç darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "optative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "pastë darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "optative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "paçim darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "optative",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "paçit darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "optative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "paçin darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "optative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darskam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "first-person",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darske",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darska",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darskemi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "first-person",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "darskeni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darskan",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darskësha",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "first-person",
        "imperfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darskëshe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "imperfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darskësh",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "imperfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darskëshim",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "first-person",
        "imperfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "darskëshit",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "imperfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darskëshin",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "imperfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "paskam darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "first-person",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "paske darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "paska darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "paskemi darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "first-person",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "paskeni darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "paskan darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "paskësha darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "first-person",
        "past",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "paskëshe darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "past",
        "perfect",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "paskësh darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "past",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "paskëshim darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "first-person",
        "past",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "paskëshit darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "paskëshin darsur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "admirative",
        "past",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "dars",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "first-person",
        "imperative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "darsni",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "-",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sq",
        "2": "verb",
        "3": "aorist",
        "4": "darsa",
        "5": "participle",
        "6": "darsur",
        "head": ""
      },
      "expansion": "dars (aorist darsa, participle darsur)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "darsa",
        "2": "darsur"
      },
      "expansion": "dars (aorist darsa, participle darsur)",
      "name": "sq-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "sq-conj-c-a-ur"
    },
    {
      "args": {
        "1": "darsur",
        "10": "darste",
        "11": "darsnim",
        "12": "darsnit",
        "13": "darsnin",
        "14": "darsa",
        "15": "darse",
        "16": "darsi",
        "17": "darsëm",
        "18": "darsët",
        "19": "darsën",
        "2": "dars",
        "20": "dars",
        "21": "darsësh",
        "22": "darsë",
        "23": "darssha",
        "24": "darssh",
        "25": "darstë",
        "26": "darsshim",
        "27": "darsshi",
        "28": "darsshin",
        "29": "darskam",
        "3": "dars",
        "30": "darske",
        "31": "darska",
        "32": "darskemi",
        "33": "darskeni",
        "34": "darskan",
        "35": "darskësha",
        "36": "darskëshe",
        "37": "darskësh",
        "38": "darskëshim",
        "39": "darskëshit",
        "4": "dars",
        "40": "darskëshin",
        "41": "dars",
        "42": "darsni",
        "5": "darsim",
        "6": "darsni",
        "7": "darsin",
        "8": "darsja",
        "9": "darsje"
      },
      "name": "sq-conj"
    }
  ],
  "lang": "Albanian",
  "lang_code": "sq",
  "pos": "verb",
  "related": [
    {
      "word": "darkë"
    },
    {
      "word": "drekë"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "to banquet"
      ],
      "links": [
        [
          "banquet",
          "banquet"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to dine"
      ],
      "links": [
        [
          "dine",
          "dine"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "dars"
}

{
  "categories": [
    "English countable nouns",
    "English entries with incorrect language header",
    "English lemmas",
    "English non-lemma forms",
    "English noun forms",
    "English nouns",
    "English nouns with irregular plurals",
    "English terms borrowed from Arabic",
    "English terms borrowed from Urdu",
    "English terms derived from Arabic",
    "English terms derived from Urdu",
    "English terms derived from the Arabic root د ر س",
    "Pages with 5 entries",
    "Pages with entries",
    "en:Islam"
  ],
  "etymology_number": 1,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "dars",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "dar"
        }
      ],
      "glosses": [
        "plural of dar"
      ],
      "links": [
        [
          "dar",
          "dar#English"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "dars"
}

{
  "categories": [
    "English countable nouns",
    "English entries with incorrect language header",
    "English lemmas",
    "English nouns",
    "English nouns with irregular plurals",
    "English terms borrowed from Arabic",
    "English terms borrowed from Urdu",
    "English terms derived from Arabic",
    "English terms derived from Urdu",
    "English terms derived from the Arabic root د ر س",
    "Pages with 5 entries",
    "Pages with entries",
    "en:Islam"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "ar",
        "3": "د ر س"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "ar",
        "3": "دَرْس"
      },
      "expansion": "Arabic دَرْس (dars)",
      "name": "bor"
    },
    {
      "args": {
        "1": "en",
        "2": "ur",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "Urdu",
      "name": "bor"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Arabic دَرْس (dars), often via Urdu.",
  "forms": [
    {
      "form": "durus",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "duroos",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "durus",
        "2": "duroos"
      },
      "expansion": "dars (plural durus or duroos)",
      "name": "en-noun"
    }
  ],
  "lang": "English",
  "lang_code": "en",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "english": "a lesson on a topic in the Tanakh",
      "translation": "a lesson on a topic in the Tanakh",
      "word": "shiur"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "English terms with usage examples"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              19,
              23
            ]
          ],
          "text": "After fajr a small dars of approximately 10 minutes will take place.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "A lesson on a topic in the Qurʾān or Sunna."
      ],
      "links": [
        [
          "lesson",
          "lesson"
        ],
        [
          "Qurʾān",
          "Qur'an"
        ],
        [
          "Sunna",
          "Sunna"
        ]
      ]
    }
  ],
  "word": "dars"
}

{
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sv",
        "2": "noun form"
      },
      "expansion": "dars",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Swedish",
  "lang_code": "sv",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 5 entries",
        "Pages with entries",
        "Swedish colloquialisms",
        "Swedish entries with incorrect language header",
        "Swedish non-lemma forms",
        "Swedish noun forms"
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "dag"
        }
      ],
      "glosses": [
        "indefinite genitive plural of dag"
      ],
      "links": [
        [
          "dag",
          "dag#Swedish"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(colloquial) indefinite genitive plural of dag"
      ],
      "tags": [
        "colloquial",
        "form-of",
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "word": "dars"
}

{
  "derived": [
    {
      "english": "alignment",
      "sense": "Verbal noun",
      "translation": "alignment",
      "word": "adras"
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {},
      "expansion": "dars (Tifinagh spelling ⴷⴰⵔⵙ)",
      "name": "rif-verb"
    }
  ],
  "lang": "Tarifit",
  "lang_code": "rif",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 5 entries",
        "Pages with entries",
        "Requests for pronunciation in Tarifit entries",
        "Tarifit entries with incorrect language header",
        "Tarifit lemmas",
        "Tarifit transitive verbs",
        "Tarifit verbs"
      ],
      "glosses": [
        "to align, to arrange in order, to sequence"
      ],
      "links": [
        [
          "align",
          "align"
        ],
        [
          "arrange",
          "arrange"
        ],
        [
          "sequence",
          "sequence"
        ]
      ],
      "raw_glosses": [
        "(transitive) to align, to arrange in order, to sequence"
      ],
      "tags": [
        "transitive"
      ]
    }
  ],
  "word": "dars"
}

{
  "derived": [
    {
      "word": "darsgo'ylik"
    },
    {
      "word": "darslik"
    },
    {
      "word": "darsxon"
    },
    {
      "word": "darsxona"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "uz",
        "2": "ar",
        "3": "دَرْس"
      },
      "expansion": "Borrowed from Arabic دَرْس (dars)",
      "name": "bor+"
    },
    {
      "args": {
        "1": "uz",
        "2": "ar",
        "3": "د ر س"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    }
  ],
  "etymology_text": "Borrowed from Arabic دَرْس (dars).",
  "forms": [
    {
      "form": "darslar",
      "tags": [
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "uz-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "dars",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslar",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "darsning",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslarning",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "darsga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslarga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "darsni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslarni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "darsda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslarda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "darsdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslardan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "darsdek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslardek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "uz-decl-noun",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "darsim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslarim",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "darsimning",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslarimning",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "darsimga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslarimga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsimni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslarimni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "first-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsimda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslarimda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "darsimdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslarimdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsimdek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslarimdek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsing",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslaring",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsingning",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslaringning",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsingga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslaringga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsingni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslaringni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsingda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslaringda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsingdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslaringdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsingdek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslaringdek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsi",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslari",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "darsining",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslarining",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "darsiga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslariga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "darsini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslarini",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "darsida",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslarida",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "darsidan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslaridan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "darsidek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "darslaridek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "darsimiz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative"
      ]
    },
    {
      "form": "darslarimiz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "darsimizning",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive"
      ]
    },
    {
      "form": "darslarimizning",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "darsimizga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darslarimizga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "darsimizni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "first-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darslarimizni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "darsimizda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative"
      ]
    },
    {
      "form": "darslarimizda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "first-person",
        "locative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "darsimizdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darslarimizdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "darsimizdek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darslarimizdek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "first-person",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "darsingiz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darslaringiz",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsingizning",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darslaringizning",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsingizga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darslaringizga",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsingizni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darslaringizni",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsingizda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darslaringizda",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "locative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsingizdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darslaringizdan",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "ablative",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darsingizdek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "second-person"
      ]
    },
    {
      "form": "darslaringizdek",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "second-person"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "uz",
        "2": "noun",
        "3": "plural",
        "4": "darslar",
        "head": "",
        "sc": "",
        "tr": ""
      },
      "expansion": "dars (plural darslar)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {},
      "expansion": "dars (plural darslar)",
      "name": "uz-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {},
      "name": "uz-decl-noun"
    },
    {
      "args": {
        "1": "uz-noun",
        "st": "",
        "type": ""
      },
      "name": "uz-inflection"
    }
  ],
  "lang": "Uzbek",
  "lang_code": "uz",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Pages with 5 entries",
        "Pages with entries",
        "Uzbek entries with incorrect language header",
        "Uzbek lemmas",
        "Uzbek nouns",
        "Uzbek terms borrowed from Arabic",
        "Uzbek terms derived from Arabic",
        "Uzbek terms derived from the Arabic root د ر س"
      ],
      "glosses": [
        "lesson, lecture, class"
      ],
      "links": [
        [
          "lesson",
          "lesson"
        ],
        [
          "lecture",
          "lecture"
        ],
        [
          "class",
          "class"
        ]
      ],
      "wikipedia": [
        "Afghan Uzbek"
      ]
    }
  ],
  "synonyms": [
    {
      "word": "saboq"
    }
  ],
  "word": "dars"
}

Download raw JSONL data for dars meaning in All languages combined (30.0kB)

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'aorist II'",
  "path": [
    "dars"
  ],
  "section": "Albanian",
  "subsection": "verb",
  "title": "dars",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "form_descriptions/1698",
  "msg": "unrecognized head form: Tifinagh spelling ⴷⴰⵔⵙ",
  "path": [
    "dars"
  ],
  "section": "Tarifit",
  "subsection": "verb",
  "title": "dars",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'similative'",
  "path": [
    "dars"
  ],
  "section": "Uzbek",
  "subsection": "noun",
  "title": "dars",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'similative'",
  "path": [
    "dars"
  ],
  "section": "Uzbek",
  "subsection": "noun",
  "title": "dars",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'similative'",
  "path": [
    "dars"
  ],
  "section": "Uzbek",
  "subsection": "noun",
  "title": "dars",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'similative'",
  "path": [
    "dars"
  ],
  "section": "Uzbek",
  "subsection": "noun",
  "title": "dars",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'similative'",
  "path": [
    "dars"
  ],
  "section": "Uzbek",
  "subsection": "noun",
  "title": "dars",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'similative'",
  "path": [
    "dars"
  ],
  "section": "Uzbek",
  "subsection": "noun",
  "title": "dars",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'similative'",
  "path": [
    "dars"
  ],
  "section": "Uzbek",
  "subsection": "noun",
  "title": "dars",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.