See dars on Wiktionary
{
"etymology_number": 1,
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "en",
"2": "noun form"
},
"expansion": "dars",
"name": "head"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "21 79",
"kind": "other",
"langcode": "en",
"name": "Islam",
"orig": "en:Islam",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"form_of": [
{
"word": "dar"
}
],
"glosses": [
"plural of dar"
],
"id": "en-dars-en-noun-aCdv6Ybv",
"links": [
[
"dar",
"dar#English"
]
],
"tags": [
"form-of",
"plural"
]
}
],
"word": "dars"
}
{
"etymology_number": 2,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "en",
"2": "ar",
"3": "د ر س"
},
"expansion": "",
"name": "root"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "ar",
"3": "دَرْس"
},
"expansion": "Arabic دَرْس (dars)",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "ur",
"3": "-"
},
"expansion": "Urdu",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From Arabic دَرْس (dars), often via Urdu.",
"forms": [
{
"form": "durus",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "duroos",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "durus",
"2": "duroos"
},
"expansion": "dars (plural durus or duroos)",
"name": "en-noun"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "34 66",
"kind": "other",
"name": "English entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "11 11 30 49",
"kind": "other",
"name": "Pages with 5 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "6 6 39 49",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "21 79",
"kind": "other",
"langcode": "en",
"name": "Islam",
"orig": "en:Islam",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
19,
23
]
],
"text": "After fajr a small dars of approximately 10 minutes will take place.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"A lesson on a topic in the Qurʾān or Sunna."
],
"id": "en-dars-en-noun-OSwD0eNx",
"links": [
[
"lesson",
"lesson"
],
[
"Qurʾān",
"Qur'an"
],
[
"Sunna",
"Sunna"
]
],
"related": [
{
"english": "a lesson on a topic in the Tanakh",
"translation": "a lesson on a topic in the Tanakh",
"word": "shiur"
}
]
}
],
"word": "dars"
}
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0",
"word": "dasmoj"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "dasmë"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "dasëm"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "darsmë"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "dasmor"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "sq",
"2": "sqj-pro",
"3": "*dartśei-"
},
"expansion": "Proto-Albanian *dartśei-",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "sq",
"2": "ine-pro",
"3": "*dorkʷ-",
"4": "",
"5": "meal"
},
"expansion": "Proto-Indo-European *dorkʷ- (“meal”)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "grc",
"2": "δόρπον",
"3": "",
"4": "supper, dinner; evening"
},
"expansion": "Ancient Greek δόρπον (dórpon, “supper, dinner; evening”)",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Albanian *dartśei-, from Proto-Indo-European *dorkʷ- (“meal”). Cognate with Ancient Greek δόρπον (dórpon, “supper, dinner; evening”).",
"forms": [
{
"form": "darsa",
"tags": [
"aorist"
]
},
{
"form": "darsur",
"tags": [
"participle"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sq-conj-c-a-ur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle"
]
},
{
"form": "duke darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "për të darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "dars",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "dars",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "dars",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "darsim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "darsni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "darsin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "darsja",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "darsje",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "darste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "darsnim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "darsnit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "darsnin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "darsa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"first-person",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "darse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "darsi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "darsëm",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"first-person",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "darsët",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "darsën",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "kam darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ke darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ka darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "kemi darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "keni darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "kanë darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "kisha darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "kishe darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "kishte darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "kishim darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "kishit darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "kishin darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "pata darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "pate darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "pati darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "patëm darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "patët darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "patën darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të dars",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "do të darsësh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "do të darsë",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të darsim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "do të darsni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "do të darsin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të kem darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "do të kesh darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "do të ketë darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të kemi darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "do të keni darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "do të kenë darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "të dars",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të darsësh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të darsë",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të darsim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të darsni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të darsin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të darsja",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të darsje",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të darste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të darsnim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të darsnit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të darsnin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të kem darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të kesh darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të ketë darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të kemi darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të keni darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të kenë darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të kisha darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"perfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të kishe darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"perfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të kishte darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"perfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të kishim darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"perfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të kishit darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"perfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të kishin darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"perfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të darsja",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"imperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "do të darsje",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"imperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "do të darste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"imperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të darsnim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"imperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "do të darsnit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"imperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "do të darsnin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"imperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të kisha darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "do të kishe darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "do të kishte darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të kishim darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "do të kishit darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "do të kishin darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "darssha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"optative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "darssh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "darstë",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "darsshim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"optative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "darsshi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "darsshin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "paça darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"optative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "paç darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "pastë darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "paçim darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"optative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "paçit darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "paçin darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "darskam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "darske",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "darska",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "darskemi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "darskeni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "darskan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "darskësha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"imperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "darskëshe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"imperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "darskësh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"imperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "darskëshim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"imperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "darskëshit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"imperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "darskëshin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"imperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "paskam darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "paske darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "paska darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "paskemi darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "paskeni darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "paskan darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "paskësha darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "paskëshe darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"past",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "paskësh darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"past",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "paskëshim darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "paskëshit darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"past",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "paskëshin darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"past",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "dars",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "darsni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "sq",
"2": "verb",
"3": "aorist",
"4": "darsa",
"5": "participle",
"6": "darsur",
"head": ""
},
"expansion": "dars (aorist darsa, participle darsur)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "darsa",
"2": "darsur"
},
"expansion": "dars (aorist darsa, participle darsur)",
"name": "sq-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "sq-conj-c-a-ur"
},
{
"args": {
"1": "darsur",
"10": "darste",
"11": "darsnim",
"12": "darsnit",
"13": "darsnin",
"14": "darsa",
"15": "darse",
"16": "darsi",
"17": "darsëm",
"18": "darsët",
"19": "darsën",
"2": "dars",
"20": "dars",
"21": "darsësh",
"22": "darsë",
"23": "darssha",
"24": "darssh",
"25": "darstë",
"26": "darsshim",
"27": "darsshi",
"28": "darsshin",
"29": "darskam",
"3": "dars",
"30": "darske",
"31": "darska",
"32": "darskemi",
"33": "darskeni",
"34": "darskan",
"35": "darskësha",
"36": "darskëshe",
"37": "darskësh",
"38": "darskëshim",
"39": "darskëshit",
"4": "dars",
"40": "darskëshin",
"41": "dars",
"42": "darsni",
"5": "darsim",
"6": "darsni",
"7": "darsin",
"8": "darsja",
"9": "darsje"
},
"name": "sq-conj"
}
],
"lang": "Albanian",
"lang_code": "sq",
"pos": "verb",
"related": [
{
"_dis1": "0 0",
"word": "darkë"
},
{
"_dis1": "0 0",
"word": "drekë"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Albanian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to banquet"
],
"id": "en-dars-sq-verb-vOk9BQS0",
"links": [
[
"banquet",
"banquet"
]
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "50 50",
"kind": "other",
"name": "Albanian entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to dine"
],
"id": "en-dars-sq-verb-1QgH7EJi",
"links": [
[
"dine",
"dine"
]
]
}
],
"word": "dars"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "sv",
"2": "noun form"
},
"expansion": "dars",
"name": "head"
}
],
"lang": "Swedish",
"lang_code": "sv",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 5 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Swedish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"form_of": [
{
"word": "dag"
}
],
"glosses": [
"indefinite genitive plural of dag"
],
"id": "en-dars-sv-noun-XKeyZaAm",
"links": [
[
"dag",
"dag#Swedish"
]
],
"raw_glosses": [
"(colloquial) indefinite genitive plural of dag"
],
"tags": [
"colloquial",
"form-of",
"genitive",
"indefinite",
"plural"
]
}
],
"word": "dars"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "dars (Tifinagh spelling ⴷⴰⵔⵙ)",
"name": "rif-verb"
}
],
"lang": "Tarifit",
"lang_code": "rif",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 5 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Tarifit entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"english": "alignment",
"sense": "Verbal noun",
"translation": "alignment",
"word": "adras"
}
],
"glosses": [
"to align, to arrange in order, to sequence"
],
"id": "en-dars-rif-verb-7Zyxw2Ei",
"links": [
[
"align",
"align"
],
[
"arrange",
"arrange"
],
[
"sequence",
"sequence"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to align, to arrange in order, to sequence"
],
"tags": [
"transitive"
]
}
],
"word": "dars"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "uz",
"2": "ar",
"3": "دَرْس"
},
"expansion": "Borrowed from Arabic دَرْس (dars)",
"name": "bor+"
},
{
"args": {
"1": "uz",
"2": "ar",
"3": "د ر س"
},
"expansion": "",
"name": "root"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Arabic دَرْس (dars).",
"forms": [
{
"form": "darslar",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "uz-decl-noun",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "dars",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "darslar",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "darsning",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "darslarning",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "darsga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "darslarga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "darsni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "darslarni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "darsda",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "darslarda",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "darsdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "darslardan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "darsdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "darslardek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "uz-decl-noun",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "darsim",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "darslarim",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative"
]
},
{
"form": "darsimning",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "darslarimning",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive"
]
},
{
"form": "darsimga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "darslarimga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person"
]
},
{
"form": "darsimni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "darslarimni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"first-person"
]
},
{
"form": "darsimda",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "darslarimda",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative"
]
},
{
"form": "darsimdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "darslarimdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person"
]
},
{
"form": "darsimdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "darslarimdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person"
]
},
{
"form": "darsing",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "darslaring",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"second-person"
]
},
{
"form": "darsingning",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "darslaringning",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"second-person"
]
},
{
"form": "darsingga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "darslaringga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"second-person"
]
},
{
"form": "darsingni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "darslaringni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"second-person"
]
},
{
"form": "darsingda",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "darslaringda",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"second-person"
]
},
{
"form": "darsingdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "darslaringdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"second-person"
]
},
{
"form": "darsingdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "darslaringdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"second-person"
]
},
{
"form": "darsi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "darslari",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "darsining",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "darslarining",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "darsiga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "darslariga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "darsini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "darslarini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "darsida",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "darslarida",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "darsidan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "darslaridan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "darsidek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "darslaridek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "darsimiz",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative"
]
},
{
"form": "darslarimiz",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "darsimizning",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive"
]
},
{
"form": "darslarimizning",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "darsimizga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person"
]
},
{
"form": "darslarimizga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "darsimizni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"first-person"
]
},
{
"form": "darslarimizni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "darsimizda",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative"
]
},
{
"form": "darslarimizda",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "darsimizdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person"
]
},
{
"form": "darslarimizdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "darsimizdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person"
]
},
{
"form": "darslarimizdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "darsingiz",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"second-person"
]
},
{
"form": "darslaringiz",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "darsingizning",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"second-person"
]
},
{
"form": "darslaringizning",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "darsingizga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"second-person"
]
},
{
"form": "darslaringizga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "darsingizni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"second-person"
]
},
{
"form": "darslaringizni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "darsingizda",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"second-person"
]
},
{
"form": "darslaringizda",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "darsingizdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"second-person"
]
},
{
"form": "darslaringizdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "darsingizdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"second-person"
]
},
{
"form": "darslaringizdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"second-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "uz",
"2": "noun",
"3": "plural",
"4": "darslar",
"head": "",
"sc": "",
"tr": ""
},
"expansion": "dars (plural darslar)",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "dars (plural darslar)",
"name": "uz-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "uz-decl-noun"
},
{
"args": {
"1": "uz-noun",
"st": "",
"type": ""
},
"name": "uz-inflection"
}
],
"lang": "Uzbek",
"lang_code": "uz",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 5 entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Uzbek entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"derived": [
{
"word": "darsgo'ylik"
},
{
"word": "darslik"
},
{
"word": "darsxon"
},
{
"word": "darsxona"
}
],
"glosses": [
"lesson, lecture, class"
],
"id": "en-dars-uz-noun-XZpYIrbI",
"links": [
[
"lesson",
"lesson"
],
[
"lecture",
"lecture"
],
[
"class",
"class"
]
],
"synonyms": [
{
"word": "saboq"
}
],
"wikipedia": [
"Afghan Uzbek"
]
}
],
"word": "dars"
}
{
"categories": [
"Albanian entries with incorrect language header",
"Albanian lemmas",
"Albanian terms derived from Proto-Albanian",
"Albanian terms derived from Proto-Indo-European",
"Albanian verbs",
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries"
],
"derived": [
{
"word": "dasmoj"
},
{
"word": "dasmë"
},
{
"word": "dasëm"
},
{
"word": "darsmë"
},
{
"word": "dasmor"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "sq",
"2": "sqj-pro",
"3": "*dartśei-"
},
"expansion": "Proto-Albanian *dartśei-",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "sq",
"2": "ine-pro",
"3": "*dorkʷ-",
"4": "",
"5": "meal"
},
"expansion": "Proto-Indo-European *dorkʷ- (“meal”)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "grc",
"2": "δόρπον",
"3": "",
"4": "supper, dinner; evening"
},
"expansion": "Ancient Greek δόρπον (dórpon, “supper, dinner; evening”)",
"name": "cog"
}
],
"etymology_text": "From Proto-Albanian *dartśei-, from Proto-Indo-European *dorkʷ- (“meal”). Cognate with Ancient Greek δόρπον (dórpon, “supper, dinner; evening”).",
"forms": [
{
"form": "darsa",
"tags": [
"aorist"
]
},
{
"form": "darsur",
"tags": [
"participle"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sq-conj-c-a-ur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"participle"
]
},
{
"form": "duke darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"gerund"
]
},
{
"form": "për të darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"infinitive"
]
},
{
"form": "dars",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "dars",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "dars",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "darsim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "darsni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "darsin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "darsja",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "darsje",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "darste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "darsnim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "darsnit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "darsnin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "darsa",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"first-person",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "darse",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "darsi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "darsëm",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"first-person",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "darsët",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "darsën",
"source": "conjugation",
"tags": [
"aorist",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "kam darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "ke darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "ka darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "kemi darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "keni darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "kanë darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "kisha darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "kishe darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "kishte darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "kishim darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"indicative",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "kishit darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "kishin darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"indicative",
"past",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "pata darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "pate darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "pati darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "patëm darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "patët darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "patën darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të dars",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"singular"
]
},
{
"form": "do të darsësh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "do të darsë",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të darsim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"plural"
]
},
{
"form": "do të darsni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "do të darsin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të kem darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "do të kesh darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "do të ketë darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të kemi darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"future",
"indicative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "do të keni darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "do të kenë darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"future",
"indicative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "të dars",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të darsësh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të darsë",
"source": "conjugation",
"tags": [
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të darsim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të darsni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të darsin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të darsja",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të darsje",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të darste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të darsnim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të darsnit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të darsnin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të kem darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të kesh darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të ketë darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të kemi darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"perfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të keni darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të kenë darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"perfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të kisha darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"perfect",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të kishe darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"perfect",
"second-person",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të kishte darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"perfect",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "të kishim darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"past",
"perfect",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të kishit darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"perfect",
"plural",
"second-person",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "të kishin darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"past",
"perfect",
"plural",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të darsja",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"imperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "do të darsje",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"imperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "do të darste",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"imperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të darsnim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"imperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "do të darsnit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"imperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "do të darsnin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"imperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të kisha darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "do të kishe darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "do të kishte darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "do të kishim darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"first-person",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "do të kishit darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "do të kishin darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"past",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "darssha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"optative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "darssh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "darstë",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "darsshim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"optative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "darsshi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "darsshin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "paça darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"optative",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "paç darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "pastë darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "paçim darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"optative",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "paçit darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "paçin darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"optative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "darskam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "darske",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "darska",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "darskemi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "darskeni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "darskan",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "darskësha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"imperfect",
"singular"
]
},
{
"form": "darskëshe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"imperfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "darskësh",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"imperfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "darskëshim",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"imperfect",
"plural"
]
},
{
"form": "darskëshit",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"imperfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "darskëshin",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"imperfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "paskam darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "paske darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "paska darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "paskemi darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "paskeni darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "paskan darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "paskësha darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"past",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "paskëshe darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"past",
"perfect",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "paskësh darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"past",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "paskëshim darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"first-person",
"past",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "paskëshit darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"past",
"perfect",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "paskëshin darsur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"admirative",
"past",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "dars",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"first-person",
"imperative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "darsni",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"second-person"
]
},
{
"form": "-",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "sq",
"2": "verb",
"3": "aorist",
"4": "darsa",
"5": "participle",
"6": "darsur",
"head": ""
},
"expansion": "dars (aorist darsa, participle darsur)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "darsa",
"2": "darsur"
},
"expansion": "dars (aorist darsa, participle darsur)",
"name": "sq-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "sq-conj-c-a-ur"
},
{
"args": {
"1": "darsur",
"10": "darste",
"11": "darsnim",
"12": "darsnit",
"13": "darsnin",
"14": "darsa",
"15": "darse",
"16": "darsi",
"17": "darsëm",
"18": "darsët",
"19": "darsën",
"2": "dars",
"20": "dars",
"21": "darsësh",
"22": "darsë",
"23": "darssha",
"24": "darssh",
"25": "darstë",
"26": "darsshim",
"27": "darsshi",
"28": "darsshin",
"29": "darskam",
"3": "dars",
"30": "darske",
"31": "darska",
"32": "darskemi",
"33": "darskeni",
"34": "darskan",
"35": "darskësha",
"36": "darskëshe",
"37": "darskësh",
"38": "darskëshim",
"39": "darskëshit",
"4": "dars",
"40": "darskëshin",
"41": "dars",
"42": "darsni",
"5": "darsim",
"6": "darsni",
"7": "darsin",
"8": "darsja",
"9": "darsje"
},
"name": "sq-conj"
}
],
"lang": "Albanian",
"lang_code": "sq",
"pos": "verb",
"related": [
{
"word": "darkë"
},
{
"word": "drekë"
}
],
"senses": [
{
"glosses": [
"to banquet"
],
"links": [
[
"banquet",
"banquet"
]
]
},
{
"glosses": [
"to dine"
],
"links": [
[
"dine",
"dine"
]
]
}
],
"word": "dars"
}
{
"categories": [
"English countable nouns",
"English entries with incorrect language header",
"English lemmas",
"English non-lemma forms",
"English noun forms",
"English nouns",
"English nouns with irregular plurals",
"English terms borrowed from Arabic",
"English terms borrowed from Urdu",
"English terms derived from Arabic",
"English terms derived from Urdu",
"English terms derived from the Arabic root د ر س",
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries",
"en:Islam"
],
"etymology_number": 1,
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "en",
"2": "noun form"
},
"expansion": "dars",
"name": "head"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"form_of": [
{
"word": "dar"
}
],
"glosses": [
"plural of dar"
],
"links": [
[
"dar",
"dar#English"
]
],
"tags": [
"form-of",
"plural"
]
}
],
"word": "dars"
}
{
"categories": [
"English countable nouns",
"English entries with incorrect language header",
"English lemmas",
"English nouns",
"English nouns with irregular plurals",
"English terms borrowed from Arabic",
"English terms borrowed from Urdu",
"English terms derived from Arabic",
"English terms derived from Urdu",
"English terms derived from the Arabic root د ر س",
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries",
"en:Islam"
],
"etymology_number": 2,
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "en",
"2": "ar",
"3": "د ر س"
},
"expansion": "",
"name": "root"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "ar",
"3": "دَرْس"
},
"expansion": "Arabic دَرْس (dars)",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "en",
"2": "ur",
"3": "-"
},
"expansion": "Urdu",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From Arabic دَرْس (dars), often via Urdu.",
"forms": [
{
"form": "durus",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "duroos",
"tags": [
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "durus",
"2": "duroos"
},
"expansion": "dars (plural durus or duroos)",
"name": "en-noun"
}
],
"lang": "English",
"lang_code": "en",
"pos": "noun",
"related": [
{
"english": "a lesson on a topic in the Tanakh",
"translation": "a lesson on a topic in the Tanakh",
"word": "shiur"
}
],
"senses": [
{
"categories": [
"English terms with usage examples"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
19,
23
]
],
"text": "After fajr a small dars of approximately 10 minutes will take place.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"A lesson on a topic in the Qurʾān or Sunna."
],
"links": [
[
"lesson",
"lesson"
],
[
"Qurʾān",
"Qur'an"
],
[
"Sunna",
"Sunna"
]
]
}
],
"word": "dars"
}
{
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "sv",
"2": "noun form"
},
"expansion": "dars",
"name": "head"
}
],
"lang": "Swedish",
"lang_code": "sv",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries",
"Swedish colloquialisms",
"Swedish entries with incorrect language header",
"Swedish non-lemma forms",
"Swedish noun forms"
],
"form_of": [
{
"word": "dag"
}
],
"glosses": [
"indefinite genitive plural of dag"
],
"links": [
[
"dag",
"dag#Swedish"
]
],
"raw_glosses": [
"(colloquial) indefinite genitive plural of dag"
],
"tags": [
"colloquial",
"form-of",
"genitive",
"indefinite",
"plural"
]
}
],
"word": "dars"
}
{
"derived": [
{
"english": "alignment",
"sense": "Verbal noun",
"translation": "alignment",
"word": "adras"
}
],
"head_templates": [
{
"args": {},
"expansion": "dars (Tifinagh spelling ⴷⴰⵔⵙ)",
"name": "rif-verb"
}
],
"lang": "Tarifit",
"lang_code": "rif",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries",
"Requests for pronunciation in Tarifit entries",
"Tarifit entries with incorrect language header",
"Tarifit lemmas",
"Tarifit transitive verbs",
"Tarifit verbs"
],
"glosses": [
"to align, to arrange in order, to sequence"
],
"links": [
[
"align",
"align"
],
[
"arrange",
"arrange"
],
[
"sequence",
"sequence"
]
],
"raw_glosses": [
"(transitive) to align, to arrange in order, to sequence"
],
"tags": [
"transitive"
]
}
],
"word": "dars"
}
{
"derived": [
{
"word": "darsgo'ylik"
},
{
"word": "darslik"
},
{
"word": "darsxon"
},
{
"word": "darsxona"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "uz",
"2": "ar",
"3": "دَرْس"
},
"expansion": "Borrowed from Arabic دَرْس (dars)",
"name": "bor+"
},
{
"args": {
"1": "uz",
"2": "ar",
"3": "د ر س"
},
"expansion": "",
"name": "root"
}
],
"etymology_text": "Borrowed from Arabic دَرْس (dars).",
"forms": [
{
"form": "darslar",
"tags": [
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "uz-decl-noun",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "dars",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "darslar",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "darsning",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "darslarning",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "darsga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "darslarga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "darsni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "darslarni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "darsda",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "darslarda",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "darsdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "darslardan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "darsdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "darslardek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "uz-decl-noun",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "darsim",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "darslarim",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative"
]
},
{
"form": "darsimning",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "darslarimning",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive"
]
},
{
"form": "darsimga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "darslarimga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person"
]
},
{
"form": "darsimni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "darslarimni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"first-person"
]
},
{
"form": "darsimda",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "darslarimda",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative"
]
},
{
"form": "darsimdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "darslarimdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person"
]
},
{
"form": "darsimdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"singular"
]
},
{
"form": "darslarimdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person"
]
},
{
"form": "darsing",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "darslaring",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"second-person"
]
},
{
"form": "darsingning",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "darslaringning",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"second-person"
]
},
{
"form": "darsingga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "darslaringga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"second-person"
]
},
{
"form": "darsingni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "darslaringni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"second-person"
]
},
{
"form": "darsingda",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "darslaringda",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"second-person"
]
},
{
"form": "darsingdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "darslaringdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"second-person"
]
},
{
"form": "darsingdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "darslaringdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"second-person"
]
},
{
"form": "darsi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "darslari",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "darsining",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "darslarining",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "darsiga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "darslariga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "darsini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "darslarini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "darsida",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "darslarida",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "darsidan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "darslaridan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "darsidek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "darslaridek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "darsimiz",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative"
]
},
{
"form": "darslarimiz",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "darsimizning",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive"
]
},
{
"form": "darslarimizning",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "darsimizga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person"
]
},
{
"form": "darslarimizga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "darsimizni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"first-person"
]
},
{
"form": "darslarimizni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "darsimizda",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative"
]
},
{
"form": "darslarimizda",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "darsimizdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person"
]
},
{
"form": "darslarimizdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "darsimizdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person"
]
},
{
"form": "darslarimizdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"first-person",
"plural"
]
},
{
"form": "darsingiz",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"second-person"
]
},
{
"form": "darslaringiz",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "darsingizning",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"second-person"
]
},
{
"form": "darslaringizning",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "darsingizga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"second-person"
]
},
{
"form": "darslaringizga",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "darsingizni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"second-person"
]
},
{
"form": "darslaringizni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "darsingizda",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"second-person"
]
},
{
"form": "darslaringizda",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "darsingizdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"second-person"
]
},
{
"form": "darslaringizdan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"second-person"
]
},
{
"form": "darsingizdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"second-person"
]
},
{
"form": "darslaringizdek",
"source": "declension",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"plural",
"second-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "uz",
"2": "noun",
"3": "plural",
"4": "darslar",
"head": "",
"sc": "",
"tr": ""
},
"expansion": "dars (plural darslar)",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "dars (plural darslar)",
"name": "uz-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {},
"name": "uz-decl-noun"
},
{
"args": {
"1": "uz-noun",
"st": "",
"type": ""
},
"name": "uz-inflection"
}
],
"lang": "Uzbek",
"lang_code": "uz",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Pages with 5 entries",
"Pages with entries",
"Uzbek entries with incorrect language header",
"Uzbek lemmas",
"Uzbek nouns",
"Uzbek terms borrowed from Arabic",
"Uzbek terms derived from Arabic",
"Uzbek terms derived from the Arabic root د ر س"
],
"glosses": [
"lesson, lecture, class"
],
"links": [
[
"lesson",
"lesson"
],
[
"lecture",
"lecture"
],
[
"class",
"class"
]
],
"wikipedia": [
"Afghan Uzbek"
]
}
],
"synonyms": [
{
"word": "saboq"
}
],
"word": "dars"
}
Download raw JSONL data for dars meaning in All languages combined (30.0kB)
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'aorist II'",
"path": [
"dars"
],
"section": "Albanian",
"subsection": "verb",
"title": "dars",
"trace": ""
}
{
"called_from": "form_descriptions/1698",
"msg": "unrecognized head form: Tifinagh spelling ⴷⴰⵔⵙ",
"path": [
"dars"
],
"section": "Tarifit",
"subsection": "verb",
"title": "dars",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'similative'",
"path": [
"dars"
],
"section": "Uzbek",
"subsection": "noun",
"title": "dars",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'similative'",
"path": [
"dars"
],
"section": "Uzbek",
"subsection": "noun",
"title": "dars",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'similative'",
"path": [
"dars"
],
"section": "Uzbek",
"subsection": "noun",
"title": "dars",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'similative'",
"path": [
"dars"
],
"section": "Uzbek",
"subsection": "noun",
"title": "dars",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'similative'",
"path": [
"dars"
],
"section": "Uzbek",
"subsection": "noun",
"title": "dars",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'similative'",
"path": [
"dars"
],
"section": "Uzbek",
"subsection": "noun",
"title": "dars",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'similative'",
"path": [
"dars"
],
"section": "Uzbek",
"subsection": "noun",
"title": "dars",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.